Чи буде старша школа в Стебнику, залежить від рішення громади
Ось уже декілька тижнів після того, як на засіданні сесії Дрогобицької міської ради було ухвалено рішення про зміну типів і назв 19 загальноосвітніх навчальних закладів міста Дрогобича та Стебника, не вщухають пристрасті серед батьків учнів і працівників шкіл. І це цілком зрозуміло, адже мова йде про те, що повну загальну середню освіту поділять на три рівні: початкову (1-4 класи) - І ступеня, базову (5-9) - ІІ ступеня та профільну (10-12) - ІІІ ступеня. Заклади, які надаватимуть послуги базової освіти - І-ІІ ступенів, називатимуться гімназіями, а заклади, які надаватимуть послуги профільної освіти - І-ІІІ ступеня - ліцеями. У Дрогобичі передбачається створення декількох ліцеїв, а у Стебнику - один на базі Стебницької спеціалізованої школи №7. Усі інші школи стануть гімназіями. Варто зазначити, що це рішення було ухвалено відповідно до нового Закону України «Про освіту». Найбільшого резонансу набуло рішення, згідно з яким школи, що отримають статус гімназії, з 1 вересня 2019 року повинні припинити набір учнів у 10 класи старшої школи. І це насправді найболючіше питання, адже таким чином у школах неминуче постане питання про зменшення кількості годин навантаження педагогічних працівників.
Ще одним важливим моментом є те, що під час обговорення ухвали було зазначено, що зміна типів і назв, яка прописана у проекті рішення, ще не є остаточною і корегуватиметься у ході впровадження освітньої реформи. Тобто, якщо Стебницька школа № 7 не зможе набрати два 10 класи у 2019/2020 навчальному році, то вона з 2020 року також отримає статус гімназії. Таким чином, усі випускники чотирьох стебницьких шкіл будуть змушені здобувати профільну освіту не за місцем проживання, а в ліцеях Дрогобича. Прикро, що в такій ситуації наші колеги, вчителі ЗОШ № 11 та 18, почали активно переконувати батьків дев`ятикласників віддати дітей навчатися в будь-які заклади Дрогобича, Трускавця, інших міст, аби змінити статус нашої школи з ліцею на гімназію. Важко зрозуміти, чим керуються педагоги, позбавляючи можливості всіх школярів Стебника продовжувати навчання в рідному місті. Результати таких дій можуть бути вкрай сумні!
У зазначеній ситуації актуальними є погляди Івана Франка стосовно того, яким повинен бути справжній учитель. Наш краянин неодноразово підкреслював, що нове виховання потребує нових учителів, які повинні всі свої сили присвятити служінню народові, самовіддано працювати для нього, незважаючи на будь-які труднощі. Бездушність у ставленні до вихованців несумісна з високим званням педагога. Проте саме бездушність до дітей, їхніх батьків демонструють такими діями наші колеги, адже не власним коштом вони будуть оплачувати дорогу до закладів Дрогобича (а це 30 грн щодня лише на дорогу).
Прикро, коли починають паплюжити педагогічний колектив, здобутки нашої школи, бо це не робить нікому послуги. Крім того, ліцей у Стебнику - це робочі місця для вчителів вищезазначених шкіл, бо кількість годин, які передбачені в академічних ліцеях, достатня для того, щоб забезпечити роботою не тільки працівників нашої школи, а й фахівців інших закладів, що змогло би зняти напруження в колективах шкіл під час тарифікації педагогічних працівників.
Замість того, щоб негативно налаштовувати батьків проти можливості створення ліцею в Стебнику, вважаємо, що адміністрація зазначених шкіл мала б повідомити їм (батькам), що реформування школи передбачає, що старша профільна школа матиме ліцеї академічного та професійного спрямування. В академічних ліцеях учні поглиблюватимуть знання для вступу до вищих навчальних закладів. У професійних ліцеях, крім загальної середньої освіти, вони отримуватимуть першу професію. Не зайвою буде інформація для батьків, діти яких після завершення 9 класу вступатимуть на навчання до технікумів та коледжів, що з 2018/19 навчального року студенти за рівнем молодшого спеціаліста опановуватимуть профільні програми середньої освіти професійного спрямування, які розраховані на два роки. Отже, і випускники академічних ліцеїв, і студенти ІІ курсу професійних ліцеїв, коледжів і технікумів будуть проходити державну підсумкову атестацію, яка здійснюється у формі зовнішнього незалежного тестування. Не всі батьки обізнані, що студенти, які не склали ЗНО, будуть відраховані, а отже, не отримають диплом молодшого спеціаліста і не зможуть продовжити навчання за обраним фахом. Наприклад, у кожному з коледжів Львівщини кількість кандидатів на відрахування у деяких навчальних закладах цього року може досягати усієї групи (7-20 чоловік). Таку інформацію подає ZiK. Таким чином, батьки і учні мають бути зацікавленими в отриманні міцних знань.
Чи може наша школа забезпечити високий рівень навчання учнів у старшій школі? Впевнені, що так. І стверджувати це ми маємо підстави, спираючись не тільки на кількість переможців Всеукраїнських олімпіад, конкурсів, а на результатизовнішнього незалежного тестування. Так за результатами ЗНО 2015 року з української мови та літератури наша школа ввійшла до 500 найбільш успішних шкіл України, посівши 473 місце (загалом до рейтингу включено понад 7 тисяч загальноосвітніх навчальних закладів України). Серед шкіл Дрогобича та Стебника ми були третіми після Дрогобицької гімназії та Дрогобицького педагогічного ліцею.
Український центр оцінювання якості освіти 12 серпня 2017 року опублікував детальні результати ЗНО по школах. На основі цих даних ZAXID.NET уклав рейтинг 25 найкращих шкіл Львова і 25 найкращих шкіл в області. У процесі створення рейтингу порівнювалися результати близько 500 шкіл Львова та області. При створенні рейтингу брався до уваги відсоток випускників, які отримали на ЗНО 180 і більше балів із чотирьох предметів - української мови/літератури, історії України, математики та англійської мови. Відтак за результатами досліджень до списку 25 найкращих шкіл Львівщини увійшли 4 навчальні заклади Дрогобича: Дрогобицька гімназія імені Богдана Лепкого, Дрогобицький педагогічний ліцей, Дрогобицька школа №1 імені Івана Франка та Дрогобицька спеціалізована школа №2. Також до рейтингу двадцяти п'яти кращих шкіл Львівщини увійшла Стебницька спеціалізована школа №7, посівши 14 місце. У загальному рейтингу шкіл Львівської області, який розрахований на підставі середнього значення балів зовнішнього незалежного оцінювання, отриманих учасниками тестування з усіх предметів ЗНО, та з урахуванням загальної кількості складених тестів випускниками кожної школи, ми на 37 місці (https://osvita.ua/school/rating/57250/). Для порівняння Стебницька ЗОШ № 6 - 100, Стебницька ЗОШ № 11 - 136, Стебницька ЗОШ № 18 - 398 з 469 шкіл області. У рейтингу «Найкращі школи з англійської мови» наша школа посіла 2 місце в області.
За результатами ЗНО 2018 року серед шкіл Львівської області Стебницька спеціалізована школа №7 посіла 77 місце, Стебницька ЗОШ № 6 - 118, ЗОШ №11 - 121, ЗОШ № 18 - 228 місце з 485 (https://osvita.ua/school/rating/61717/).
Такі результати є наслідком щоденної праці педагогічного та учнівського колективу. Думаємо, що батьки школярів зацікавлені в першу чергу в кінцевому результаті навчання, тому вважаємо рейтинг за результатами ЗНО одним із важливих критеріїв у виборі школи під час надання їй статусу ліцею.